Relacja z debaty Pulsu Biznesu: „Automatyzacja i robotyzacja a rynek pracy”

Relacja z debaty Pulsu Biznesu: „Automatyzacja i robotyzacja a rynek pracy”

Relacja z debaty Pulsu Biznesu: „Automatyzacja i robotyzacja a rynek pracy”

Eksperci Komitetu Dialogu Społecznego, Zbigniew Derdziuk i Rafał Sekuła wzięli udział w debacie „Pulsu Biznesu”, która odbyła się 7 grudnia 2017 r. O wyzwaniach zmieniającego się rynku pracy i postępującej robotyzacji zawodów dyskutowali z dr hab. Katarzyną Śledziewską, dyrektor zarządzającą DELab UW oraz Dorotą Dublanką, dyrektor departamentu rozwoju zasobów ludzkich i efektywności organizacyjnej Krajowej Izby Rozliczeniowej. Najnowszy raport McKinseya pokazuje, że do 2030 r. zautomatyzowane maszyny mogą zastąpić w pracy nawet 800 mln ludzi na świecie, a np. w Niemczech dotychczasowe zajęcie może stracić nawet jedna trzecia pracowników.

– Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy to właśnie technologia będzie jedynym motorem światowej gospodarki, ale badania jasno pokazują trendy. Naukowcy z Uniwersytetu Oxfordzkiego mówią o 50 proc. zautomatyzowanych miejsc pracy w najbliższych dwudziestu latach – mówił Rafał Sekuła.

Badania wykonywane przez DELab UW pokazują, że w Polsce z powodu automatyzacji stracić pracę może aż 40 proc. osób. Nie można jednak dokładnie określić, jakie zawody w związku z tym zanikną, a jakie będą się zmieniały. W szybko zmieniającej się rzeczywistości ważną rolę będą odgrywali pracodawcy i osoby zarządzające zasobami ludzkimi.

– Dzisiaj, żeby przetrwać na rynku pracy, uczymy się przez całe życie. Nie wszyscy jednak mają tak dużą zdolność adaptacji, więc ważna rola przypadnie pracodawcom, którzy będą musieli umiejętnie wspierać pracowników – pokazywać im możliwe ścieżki rozwoju i podpowiadać, którą wybrać – podkreślała Dorota Dublanka.

Do zmieniającej się rzeczywistości będzie musiał się również dostosować system edukacji. Polacy nie zniechęcają się chwilowymi utrudnieniami i bez kompleksów podejmują wyzwania, jakie niosą automatyzacja i robotyzacja. Na rozwój technologii powinno się patrzeć jako na możliwości, a nie zagrożenia. Osoby wykonujące zawody polegające na wykonywaniu powtarzalnych czynności powinny już zacząć się zastanawiać nad zmianą. Jak jednak podkreślają uczestnicy debaty, tzw. czynnik ludzki zawsze będzie potrzebny i nawet najbardziej zaawansowana automatyzacja nie będzie go w stanie wyeliminować.

Komitet Dialogu Społecznego był partnerem debaty „Automatyzacja i robotyzacja a rynek pracy”. Obszerny artykuł  z najważniejszymi wnioskami z dyskusji został opublikowany na łamach Pulsu Biznesu 13 grudnia 2017 r.

Cały artykuł do przeczytania TUTAJ