KDS KIG o potrzebie wzmacniania instytucji dialogu społecznego w Polsce

KDS KIG o potrzebie wzmacniania instytucji dialogu społecznego w Polsce

KDS KIG o potrzebie wzmacniania instytucji dialogu społecznego w Polsce

Obchodzimy właśnie 40-lecie powstania „Solidarności”, której program stanowił wzorzec myślenia o dialogu społecznym jako kluczowej wartości społecznej. Program „Samorządnej Rzeczypospolitej” podkreślał wagę silnych swoją otwartością instytucji dialogu stanowiących warunek konieczny ustroju i kultury państwa demokratycznego. Z tej okazji, wraz z prof. Jackiem Męciną, uruchomiliśmy inicjatywę, która ma na celu prowadzenie ustawicznej edukacji w zakresie dialogu społecznego i obywatelskiego, promocję wartości z nich wynikających i próbę projektowania rozwiązań instytucjonalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim opracowaniem zwracającym uwagę na potrzebę wzmacniania instytucji dialogu społecznego i obywatelskiego. Wydaje się to fundamentalnie ważne w okresie COVID-19 i szeregu potencjalnych kryzysów (zdrowotnego, ekonomicznego, społecznego, osobistego), które pandemia może wywołać.

„Szczególnie w obecnych czasach, warto inwestować w instytucje dialogu społecznego i aktywnie je rozwijać. Kiedy stoimy w obliczu kryzysu ekonomicznego i społecznego, dialog i porozumienie stają się jeszcze ważniejsze. Jeśli chcemy uniknąć konfliktogennych sytuacji, potrzebujemy szczepionki właśnie w postaci instytucji dialogu społecznego” – mówi prof. Jacek Męcina, kierownik Katedry Ustroju Pracy i Rynku Pracy WNPiSM UW

Publikację w formie PDF można pobrać TUTAJ

Przygotowany materiał stanowi skromną zapowiedź kolejnych działań, zmierzających do wzmacniania instytucji dialogu społecznego i obywatelskiego w Polsce. Dziękujemy za zapoznanie się z niniejszą publikacją i zapraszamy do współpracy z Komitetem Dialogu Społecznego KIG.

Kontakt:

kciesiolkiewicz@kig.pl
dialogkig@kig.pl