„Wykorzystanie zawodowego potencjału starszych pokoleń jako wyzwanie dla polityki publicznej na najbliższe lata” to tytuł kolejnego raportu przygotowanego przez dr Rafała Bakalarczyka w ramach współpracy z Komitetem Dialogu Społecznego KIG, w partnerstwie z Fundacją ZACZYN i Instytutem Polityki Senioralnej. Dr Bakalarczyk jest ekspertem polityki społecznej, głównie w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, opieką długoterminową, problemami osób starszych oraz wykluczeniem społecznym.
„Jednym z obszarów, które są i będą silnie dotknięte skutkami postępującego starzenia się społeczeństwa, jest rynek pracy. Często o osobach starszych czy na przedpolu starości myśli się w kategoriach wsparcia i zaspokojenia ich potrzeb zdrowotnych, społecznych etc. Tymczasem równocześnie powinniśmy myśleć o tych osobach w kontekście ich potencjału – społecznego, zawodowego, konsumenckiego, rodzinnego, kulturowego etc. Wiele osób zbliżających się do jesieni życia, a także tych, które przekroczyły próg metrykalnej lub ekonomicznej starości, nadal ma zdolność i wolę podjęcia pracy zawodowej. Nie zawsze jednak ten potencjał jest wykorzystany. Bywa on też nieuświadomiony zarówno przez osoby z tych grup wiekowych, jak i przez ludzi z ich otoczenia. Niekiedy też potencjał ten trzeba wydobyć – z korzyścią dla starzejących się pracowników, ale także dla ich społecznego i zawodowego otoczenia. To wymaga działania na bardzo wielu poziomach – nie tylko poszczególnych miejsc pracy, ale także wielosektorowej polityki publicznej.” – zaznacza we wstępie do publikacji dr Bakalarczyk.
Celem opracowania było zwrócenie uwagi na skalę wyzwania, a zarazem konieczność wniesienia problematyki „pracowników dojrzałych” i starzenia się społeczeństwa do głównego nurtu zainteresowań największych sił politycznych oraz instytucji państwa. „Praca seniorów jest istotna nie tylko z gospodarczego punktu widzenia, jest równie ważna dla samych zainteresowanych. Przyczynia się do poprawy kondycji finansowej, społecznej i zdrowotnej osób starszych, a także pozwala budować solidarność międzypokoleniową w społeczeństwie. Seniorzy, którzy chcą kontynuować pracę zawodową spotykają się jednak z licznymi problemami i strukturalnymi barierami. Żywe są stereotypy dotyczące ich złego stanu zdrowia i niskich kompetencji, w tym także cyfrowych. Przezwyciężenie tych trudności stanowi olbrzymie wyzwanie dla polityki publicznej i senioralnej.” – komentuje Konrad Ciesiołkiewicz, przewodniczący KDS KIG.
Pełna treść raportu do pobrania TUTAJ