Miło nam poinformować, że 15 grudnia 2020 (we wtorek) o godz. 18.00 będziemy mieć okazję, aby porozmawiać o nowych scenariuszach dla świata, jakie zostały zarysowane w przewodniku „Świat po pandemii. Nowe idee na nowe czasy” autorstwa Magdaleny i Remigiusza Okrasków, redaktorów magazynu Nowy Obywatel. Komitet Dialogu Społecznego KIG jest partnerem publikacji i współorganizatorem dyskusji online.
Publikacja „Świat po pandemii” omawia najciekawsze trendy i kierunki, które pojawiły się lub zyskały popularność w myśli społecznej ostatnich kilkunastu lat, mające wpływ na zmiany narracji dotyczącej tematyki gospodarczej, polityk społecznych, ekonomii, zrównoważonego rozwoju czy praw pracowniczych.
Dla Komitetu Dialogu Społecznego KIG najważniejsze idee i inicjatywy to te, które wzmacniają rolę człowieka w zmieniającej się rzeczywistości, szczególnie jeśli chodzi o pozyskanie wpływu na pracę. Autorzy wymieniają również szereg działań, których istotą jest „zmuszenie decydentów politycznych i świata kapitału do podjęcia odpowiedzialności społecznej i ekologicznej”.
Naszymi przewodnikami po świecie nowych idei będą:
Magdalena Okraska – działaczka społeczna, etnografka, nauczycielka, publicystka. Członkini redakcji „Nowego Obywatela”. Autorka książki reportażowej „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu”.
Remigiusz Okraska – redaktor naczelny pisma społeczno-politycznego „Nowy Obywatel”. Autor kilkuset tekstów publicystycznych. Redaktor około 20 książek o tematyce społeczno-politycznej, m.in. wyborów pism zapomnianych polskich myślicieli (w tym Edwarda Abramowskiego i Franciszka Stefczyka). Autor wywiadu-rzeki z Joanną i Andrzejem Gwiazdami pt. „Gwiazdozbiór w «Solidarności»”.
prof. Monika Kostera – jest profesorem tytularnym w dyscyplinie nauk zarządzania w dziedzinie nauk ekonomicznych (2004) oraz nauk humanistycznych (2017). Pracuje jako profesor zwyczajny w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także jako profesor na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Södertörn w Szwecji. Była także profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie w Durham University w Wielkiej Brytanii. Opublikowała ponad 40 książek i znaczącą ilość artykułów naukowych poświęconych tematyce organizacji i zarządzania.
Bartłomiej Kozek – polski korespondent magazynu „Green European Journal”, specjalizuje się w kwestiach związanych z kryzysem klimatycznym oraz sposobach na jego rozwiązanie, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz budową przyjaznych dla ludzi i środowiska miast. Autor tekstów oraz współautor opracowań, m.in. „Zielony Nowy Ład w Polsce”, „Zielony Nowy Ład społeczny”, materiałów o podatkach ekologicznych oraz wpływie zmian klimatu na zdrowie publiczne w przewodnikach Krytyki Politycznej.
Dyskusję poprowadzi Bartosz Bartosik, członek redakcji „Więzi”, sekretarz think tanku Laboratorium „Więzi”, członek zespołu Komitetu Dialogu Społecznego KIG.
Przed spotkaniem zachęcamy do zapoznania się z publikacją, która jest możliwa do pobrania tutaj.
Transmisja na żywo dostępna będzie na Facebooku Nowego Obywatela. Serdecznie zapraszamy!